"Hisz abban, hogy az általa kutatott témák alapja alapműveltségünk részévé válhat, akárcsak a Föld gömb alakja annak idején, csak fel kell fedezni mindenben a matematika szépségét,..."
lorem iposum dolor
Praesent suscipit aliquam urna. Praesent et velit lorem.
Fusce id ligula odio. Aenean feugiat ante ut sapien fermentum mollis.
Hisz abban, hogy az általa kutatott témák alapja alapműveltségünk részévé válhat, akárcsak a Föld gömb alakja annak idején, csak fel kell fedezni mindenben a matematika szépségét, végtelenül szabad teremtő erejét.
Egy házibuliban kezdődött. Valaki talált egy karfiolt, és úgy gondolta, jó lenne levest főzni belőle. „Mondtam, hogy nem szeretem a törtdimenziós zöldségeket – meséli a régi történetet Pintér Gergő matematikus. – Erre elkezdte érdekelni a többieket, mi az, hogy törtdimenziós, én pedig az éjszaka közepén magyaráztam valamit a fraktálokról, majd eljutottunk a szokásos felkiáltáshoz: ó, mi ezt sosem fogjuk megérteni! Akkor, abban a pillanatban megfogadtam: engem ti nem fogtok arra használni, hogy megerősítsétek magatok abban, hogy nem tudjátok megérteni a matematikát! Megbeszéltük, hogy egy hét múlva találkozunk, és mindent érteni fognak.”
Ez a Matemorfózis alternatív ismeretterjesztő-sorozat keletkezéstörténete. A sorozat azóta helyet kapott a legtöbb nyári fesztivál programjában, alternatív klubokban, de még egyetemi szemináriumként is felvehető. Pintér Gergő azt szeretné elérni vele, hogy az emberek ne úgy gondolkodjanak a matematikáról, mintha be lenne merevedve egy izomcsoportjuk, ne merev rendszerként használják, hanem fedezzék fel a szépségét, és találják meg a zenében és a művészetekben is a matematika végtelenül szabad teremtő erejét.
Hisz abban, hogy az általa kutatott témák alapja alapműveltségünk részévé válhat, akárcsak a Föld gömb alakja. Bármivel foglalkozik az életben, legyen az a tanítás, zenekara dalszövegeinek írása, képzőművészekkel közös absztarkt installációk kitalálása, mindenben elsősorban a matematikai összefüggések megtalálása motiválja.
Kivéve a hétköznapokat. A mindennapi dolgokban ugyanis igyekszik elkerülni a felesleges számolgatást a geometriával, szingularitással, topológiával foglalkozó fiatal matematikus. Ha például a haverokkal boltban közösen vesz sört egyszerűen nem hajlandó számolgatni, és a számlabefizetés procedurája előtt is tanácstalanul áll. „Amikor azt a rengeteg számot egyik helyről a másikra be kell másolni, mindig azon gondolkodom, hogy ha az emberek annyira utálják a matematikát, akkor miért tesznek annyi számot mindenhová? Én matematikus vagyok, de mégis mindent inkább betűkkel jelölök. Háromnál nagyobb számmal csak akkor foglalkozom, ha nagyon kell. Másnak meg ez a hobbija?”
Arra a legbüszkébb, hogy azok a nagyon konkrét, de irreális képek, amelyek a fejében valamikor megszülettek, épp úgy váltak valóra, ahogyan elképzelte őket. Többször álmodta azt, hogy a nagymamája falujában, Cserhátszentivánban fesztivált rendeznek, és a szomszéd faluból sétál át, miközben szembe jön vele Janis Joplin, aki éppen sajnálkozik, hogy lemaradt a koncertjéről. Erre pár évvel később, ugyanezen a helyen, bár Janis Joplin nélkül, de életre hívta a Tűfokán Fesztivált. Ugyanígy volt a matematikatanítással is. Sokszor elképzelte, hogy ő magyarázza másoknak a matematikát, és ez is megvalósult, hiszen ma több száz lelkes fiatal hallgatja az előadásait. A történetnek még koránt sincs vége.
Tálos Attila "Amíg nem találkoztam Gergővel, voltak kétségeim, hogy vállaljam-e a mentori felkérést. De megismerkedtünk, és nagyon érdekes figura. Ami a legjobban tetszik benne, hogy nemcsak szereti és érti a matematikát, de népszerűsíteni is akarja. "